GALVO
看多

Podsumowanie spotkania inwestorskiego GALVO

Podsumowanie spotkania inwestorskiego Galvo na Invest Cuffs 2024

Podczas niedawnego spotkania inwestorskiego Galvo, czyli spółki galwanicznej z rynku giełdowego NewConnect, które miało miejsce na Invest Cuffs 2024 w Krakowie, poprosiliśmy Ryszarda Szczepaniaka, Prezesa Zarządu Galvo S.A., m.in. o przybliżenie uwarunkowań na rynku usług galwanicznych, ale także komentarz do strategicznej inwestycji w modernizacje linii produkcyjnych oraz wskazanie aktualnych perspektyw biznesowych i celów operacyjnych na dalszą część tego roku. Kluczowe wypowiedzi Prezesa, w podziale na konkretne bloki tematyczne, zebraliśmy poniżej.

O profilu biznesowym:
„Galvo zajmuje się dość specyficznym rodzajem pokryć galwanicznych, czyli elektrochemicznych, które są dostosowane do często bardzo złożonych oczekiwań naszych klientów. Nasze linie produkcyjne umożliwiają produkcję i obróbkę detali o bardzo skomplikowanych kształtach oraz zróżnicowanej powierzchni. Nasze usługi galwaniczne kierujemy do przemysłu, w tym rynku energetycznego, ale także automotive oraz innych branż około przemysłowych. Wynika to z naszego wysoko inżynierskiego profilu działalności, który uwzględnia indywidualne potrzeby usługobiorcy, ponieważ nasza produkcja nie jest potokowa, lecz dedykowana pod konkretnego odbiorcę” – przybliża profil biznesowy spółki Ryszard Szczepaniak, Prezes Zarządu Galvo S.A.

„Co niezwykle ważne nasz zespół tworzą m.in. inżynierowie z dużą wiedzą branżową, którzy często pracują dla naszej spółki już od wielu lat. Można powiedzieć, że gromadzimy specjalistów z różnych dziedzin, które są dla nas istotne, tworząc tym samym optymalną kadrę pracowniczą i współpracowniczą, posiadającą już nierzadko duże doświadczenie w obszarze galwanizacji. Dotyczy to tak naprawdę każdego szczebla osobowego na poziomie naszej produkcji - od pracowników produkcyjnych, przez wykonawczych, dalej operacyjnych, a kończąc na zarządzających” – kontynuuje.

„Nasza produkcja posiada liczne certyfikaty jakości, które potwierdzają odpowiedni poziom wykonywanych przez nas prac i ich powtarzalność, a to zasługa w dużej mierze naszej doświadczonej kadry i ich profesjonalnego podejścia. To właśnie ten stempel jakości usług dla przemysłu jest naszą wizytówką” – dodaje.

O rynku usług galwanicznych:
„Tym generalnym czynnikiem kształtującym ostateczną cenę naszej produkcji są surowce, które zużywamy w tym procesie. Istotne jest, aby w pewnej perspektywie czasu ceny surowców były stabilne, czyli fluktuacja ich cen stosunkowo niska. To pozwala nam odpowiednio zaplanować koszt przygotowania naszej produkcji” – komentuje uwarunkowania rynkowe Ryszard Szczepaniak.

„To co wielokrotnie już wcześniej podkreślaliśmy to fakt, że ponownie przekalkulowaliśmy koszt naszych usług, aby dobrze uwzględniał zmiany cen surowców. Jednocześnie dopracowaliśmy technologię, którą stosujemy, wzmacniając mocno jej automatyzację i procesy, związane choćby z dozowaniem chemii. Warto także pamiętać, że aby osiągnąć możliwie najwyższą jakość produkcji należy unikać typowych błędów ludzkich, a takie mogą wystąpić w niezautomatyzowanym procesie lub zautomatyzowanym w zbyt niskim stopniu. Wierzę, że nasze podejście do dbania właśnie o takie szczegóły jest wyrazem naszej rzetelności i profesjonalizmu” – uzupełnia.

„Na pewno bardzo istotnymi czynnikami kosztotwórczymi w naszej firmie są również presja płacowa, którą zresztą obserwujemy również w naszym otoczeniu rynkowym oraz ceny energii, gdyż nasza działalność jest zwyczajnie bardzo energochłonna” – podkreśla Prezes Galvo.

„Jeżeli chodzi o aktualną koniunkturę rynkową to obserwujemy obecnie trochę mniejszy popyt od klientów z branży energetycznej, która jest dla nas bardzo ważna i pozostaje kluczowym kierunkiem, w którym chcemy podążać. Zobaczymy jak będzie rozwijała się sytuacja, natomiast to co niezmiennie działa na naszą korzyść to na pewno duża dywersyfikacja produkcji, która daje możliwość elastycznej reakcji na zmiany rynkowe i większy popyt z innych sektorów gospodarki, takich jak choćby gałęzi około przemysłowej” – podsumowuje.

O strategicznej inwestycji w modernizację linii produkcyjnych:
„Inwestycja w modernizację trzech linii produkcyjnych to bardzo ważny czynnik stabilizujący funkcjonowanie naszej firmy, a przy tym wzmacniający nasze moce produkcyjne. W wyniku zaplanowanych prac chcemy także wymienić pewne detale, które ulegają zużyciu, a przy tym również zmniejszyć ich energochłonność” – nakreśla cel inwestycji Prezes spółki galwanicznej z rynku giełdowego NewConnect.

„Istotne jest także to, że odnotowujemy określony rodzaj zapytań ofertowych, który powoduje, że chcemy jedną z linii rozbudować, rozszerzając jej funkcjonalność, co pozwoli nam obsługiwać klientów również w zakresie nowych pokryć” – dodaje.

„Innym czynnikiem, który zdecydował o naszej inwestycji jest ponadto chęć zoptymalizowania największej i najbardziej wydajnej linii produkcyjnej, którą mamy już teraz bardzo mocno obłożoną, po to aby uzyskać dodatkowe możliwości produkcyjne, co ma zapewnić odpowiedni system sterowania linią” – rozwija wątek Prezes Zarządu.

„Kolejnym argumentem, który przeważył za inwestycją była chęć ujednolicenia paneli sterujących i systemu zarządzania pracą wszystkich linii produkcyjnych, aby zyskać uniwersalnie wykształconych pracowników, którzy mogą elastycznie zmieniać swoje miejsca pracy na poszczególne gniazda produkcyjne, którymi dysponujemy w firmie” – dopowiada.

„Nie możemy także pominąć faktu, że przeprowadziliśmy modernizację naszego systemu ERP, chcąc zintegrować systemy, które już mieliśmy w jeden spójny system, o odpowiedniej transparentności funkcjonowania. W przyszłości planujemy połączyć nasze linie produkcyjne i ich systemy sterowania z systemem ERP, żeby pozyskać jeszcze więcej danych dotyczących wydajności, czasu pracy, zużycia surowców, co pozwoli na jeszcze lepszą analizę całego procesu produkcyjnego, a to przecież oznacza także jeszcze wyższą jakość usług. W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby bardzo silnie ugruntować pozycję spółki, zabezpieczyć ją przed wszelkiego rodzaju fluktuacjami rynkowymi i personalnymi oraz innego typu zdarzeniami, których nawet nie jesteśmy w stanie w tej chwili przewidzieć. Finalnie taki spójny sposób funkcjonowania organizacji, zaszyty w systemie informatycznym, pozwoli optymalnie i elastycznie zarządzać całą firmą” – ocenia całościowo.

O kwestiach wynikowo-operacyjnych 2023 roku:
„Poprzedni rok był rzeczywiście dobry, obok 2022 roku, zdecydowanie jeden z najlepszych okresów w historii naszego przedsiębiorstwa. Mieliśmy możliwość skorzystania z tej, w gruncie rzeczy, dobrej koniunktury rynkowej, a przy tym współpracować z optymalną, z naszej perspektywy, grupą klientów. Nie sposób właśnie pominąć faktu tego zapotrzebowania rynkowego, które było widać w światowej koniunkturze, które jest kluczowe dla naszej firmy. Proszę pamiętać, że jako Galvo jesteśmy niejako lustrem odbijającym to, co dzieje się w światowej gospodarce, oczywiście z pewnym opóźnieniem. To opóźnienie polega na tym, że w momencie, gdy w większości przedsiębiorstw pogarsza się koniunktura to my zaczynamy odczuwać to zjawisko dopiero chwilę później. Działa to także w drugą stronę, gdy sytuacja rynkowa u innych się poprawia to my jesteśmy tego beneficjentem dopiero około dwóch, a nawet trzech miesięcy później. Warto mieć to na uwadze patrząc na strukturę naszych przepływów pieniężnych i wyników finansowych” – odnosi się do kwestii wynikowo-operacyjnych w 2023 roku, jak również generalnej zasady biznesowej CEO Galvo.

O aktualnych perspektywach biznesowych oraz celach operacyjnych na 2024 rok:
„Pewnego rodzaju spowolnienie w Polsce jest już widoczne, odczuwa to także nasza spółka, w której doszło do zmiany w strukturze portfela, co jest pochodną przemieszczania się zamówień i światowego zainteresowania rynkowego, które płynie teraz z nieco innych sektorów. Być może jesteśmy na etapie jakiegoś przełomu, jakiejś zmiany produkcyjnej, która może mieć związek również ze czynnikami geopolitycznymi. Przykładowo gdyby nastąpiła zmiana w sektorze przemysłowym w kierunku zbrojeniowym to w takim wariancie nasze przedsiębiorstwo byłoby również beneficjentem takiej produkcji, jednak byłaby to bardziej produkcja potokowa, a przez to mniej marżowa niż realizowana obecnie” – wskazuje na aktualne perspektywy biznesowe Ryszard Szczepaniak.

„Mamy świadomość, że zmienia się struktura produkcji w sektorze automotive, na którą wpływ ma choćby tak głośny temat jak zielony ład, wymuszający na producentach określone zachowania i zmianę sposobu produkcji wybranych detali. Na rynku samochodów elektrycznych nie dostrzegamy jednak obecnie szczególnego potencjału dla naszej produkcji, pomimo tego, że jest to związane z elektryką i elektroniką, które należy obsłużyć, ale jednak jest to prosta produkcja, a nie skomplikowana obróbka detali, w której się wyspecjalizowaliśmy. Jednocześnie widzimy nowe pomysły płynące z branży OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, co jest o tyle dla nas interesujące, że to miejsce, gdzie dobrze odnajdujemy się ze swoimi usługami” – wspomina.

„Trudno mi obecnie powiedzieć czy będziemy beneficjentami inwestycji energetycznych, które będą się odbywały na wschodzie Europy czy w Ukrainie, której infrastruktura jest niszczona w toku działań wojennych i będzie wymagała odbudowy. Na pewno jest to obszar naszego potencjalnego działania, a nasza produkcja jest niezwykle potrzebna choćby w przypadku odbudowy, renowacji lub budowy elektrowni” – dodaje.

„Wydaje się, że jesteśmy jak najbardziej przygotowani technologicznie i pod kątem naszych mocy produkcyjnych, by działać również w kooperacji z podmiotami zagranicznymi. Jeżeli taka współpraca zostałaby zawiązana to będziemy wówczas naprawdę istotnym graczem także w wymiarze europejskim, czego sobie i inwestorom Galvo bardzo życzę, szczególnie że obszar energetyczny pozostaje kluczowy z punktu widzenia naszej produkcji” – kreśli możliwe cele operacyjne na ten rok Prezes Galvo S.A.

O Galvo S.A.:
Galvo S.A. jest przedsiębiorstwem o charakterze usługowym. Prowadzi działalność z zakresu galwanizowania, czyli chemicznej i elektrochemicznej obróbki powierzchni metalowych. Oferuje procesy chromowania, cynkowania kwaśnego i alkalicznego, cynowania, niklowania chemicznego, fosforowania, miedziowania i inne specjalistyczne pokrycia. Wykonane powłoki spełniają funkcje ochronne oraz nadają pożądane własności techniczne np.: twardość, odporność na ścieranie, przewodność elektryczną i inne.

Galvo S.A. jest spółka publiczną, której akcje notowane są na rynku alternatywnym NewConnect, prowadzonym przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
Fundamental Analysisgalvohightechmetalenewconnectspotkanieinwestorskie

更多:

免責聲明