Srebro - czyli krótka historia spekulacji

Srebro w swojej historii notowań odnotowało dwa spektakularne rajdy. Oba zakończył się w okolicy 50$, ale dzieliło je ponad 30 lat.
Pierwszy rajd dotyczył ruchu spekulacyjnego i słynnej manipulacji na rynku przez braci Hunt.
Zostali oni uznani za detentorów srebra.
Termin "detentor" odnosi się do osoby lub podmiotu, który posiada lub kontroluje pewne aktywa, prawa lub instrumenty finansowe. W kontekście braci Hunta jako detentorów srebra oznacza to, że byli oni jednymi z największych posiadaczy tego metalu na rynku. Detentorzy posiadają coś w posiadaniu lub kontroli, w tym przypadku, chodziło o fizyczne lub umowne posiadanie znacznych ilości srebra na rynku finansowym poprzez kontrakty terminowe i inne instrumenty.
Kolejny rajd w 2011 roku był spowodowany jednak bardziej ekonomicznymi skutkami.
W 2011 roku cena srebra ponownie wzrosła do poziomu około 50 dolarów za uncję. Ten wzrost cen srebra był częścią szerszego trendu na rynkach surowców w latach 2010-2011. Istniało kilka czynników, które przyczyniły się do tego wzrostu, a niektóre z nich to:
Popyt przemysłowy: Srebro jest szeroko używane w przemyśle, zwłaszcza w produkcji elektroniki, ogniw słonecznych i innych technologii. Wzrost gospodarczy, zwłaszcza w krajach rozwijających się, mógł przyczynić się do zwiększonego popytu na srebro w przemyśle.
Niska dostępność fizycznego srebra: Niektórzy inwestorzy zwracali uwagę na niski poziom dostępności fizycznego srebra. Możliwe, że spekulacje co do ograniczonej dostępności tego metalu mogły wpłynąć na wzrost cen.
Dynamiczne ruchy na rynku surowców: W latach 2010-2011 na rynkach surowców, w tym również na rynku srebra, obserwowano duże wahania cen związane z różnymi czynnikami, takimi jak zmienne wskaźniki gospodarcze, polityczne niepokoje i zmiany w wartości dolara amerykańskiego.

快照
Wykres 1. Interwał tygodniowy

Dzisiaj podobnie jak w 2011 roku srebro nadal jest uważane, za niezwykle ważny surowiec wykorzystywany w przemyśle. Do tego nadal jego podaż nie jest duża. Jednak warto zaznaczyć, że ok. 15-20% srebra w światowej produkcji pochodzi z recyklingu to również wpływa na jego podaż i dostępność. Gdyby nie recykling mogłoby się okazać, że srebro już dawno byłoby znacznie powyżej dzisiejszej wartości.
Patrząc na wykres dzisiaj to kurs srebra przebił 61,8% zniesienia Fibonacciego liczonego od szczytu na 30$ w 2021 roku to dołka na 17,5$ w 2022 roku.

快照
Wykres 2. Interwał dzienny

W mojej ocenie na kursie srebra są z dwa ważne poziomy. Pierwszy to 24$ który niedawno został pokonany, a kolejny to 25$ i na koniec 26$. Później bowiem droga do 28-30$ jest otwarta.

快照
Wykres 3. Interwał dzienny

Patrząc na wskaźniki poziom 25$ może być znowu trudny do pokonania, jeśli nawet jednak dojdzie do cofnięcia kursu w kierunku 24$ to w mojej ocenie i tak zostanie poziom 25$ pokonany ostatecznie w przeciągu kilku miesięcy cena srebra zawita w okolice 28-30$.

快照
Wykres 4. Interwał dzienny

Chciałem też zwrócić uwagę na połączenie dwóch średnich EMA10/60, które są bardzo ciekawe dla ruchów na surowcach czy kryptowalutach. Przecięcie EMA10 i EMA60 z reguły oznacza sygnał kupna (EMA10 od dołu na EMA60) lub sprzedaży (EMA10 od góry przecina EMA60). Na srebrze te sygnały są dość krótkie, ale jeśli sygnał kupna utrzyma się przez kilka dni to mamy szansę na kontynuację wzrostów.

快照
Wykres 5. Interwał dzienny

Warto tutaj ustawić sobie alerty:
Wsparcie: 24/22,2/20,7$
Opór: 25/26,14/27$

免責聲明